To niesamowite, jak szybko ucieka czas. Pamiętam stres związany z pierwszą ECC, a już tworzę relację z jej drugiej edycji. I muszę powiedzieć, że po raz pierwszy w życiu czuję, że nie tylko doskoczyłam, ale i przeskoczyłam postawioną przez siebie rok temu poprzeczkę.
Czym właściwie jest Eye Care Conference? To mój autorski projekt, który tworzymy wspólnie z M. przez okrągły rok (choć planowanie pierwszej edycji trwało nawet dłużej). To wydarzenie, którego głównym celem jest edukacja oraz integracja. Budowanie relacji nie tylko na linii specjalista – specjalista, ale również specjalista – pacjent. Moim zamysłem było stworzenie przestrzeni do spotkań i wymiany zdań oraz wiedzy. Marzyłam o wydarzeniu, które będzie jednocześnie okazją do nawiązania i zbudowania wspomnianych wartościowych relacji, a także sprawi, że do zmysłu wzroku zaczniemy wszyscy razem podchodzić holistycznie. Marzyłam o konferencji interdyscyplinarnej, która połączy specjalistów różnych zakresów i dziedzin w rozmowie na temat wzroku.
Dzisiaj, po drugiej edycji Eye Care Conference, mogę odważnie powiedzieć – to się udaje!
W ciągu dwóch dni – 19 / 20 października w Gdyni spotkało się ponad 320 osób!
TRZYSTA DWADZIEŚCIA osób!
Optometrystów, okulistów, optyków, tyflopedagogów, ortoptystek, pedagogów, farmaceutów, neurologów, stylistek rzęs!, edukatorów, psychologów, dietetyków, lekarzy innych specjalizacji ORAZ co najważniejsze – wielu osób, które pojawiają się w gabinecie optometrycznym czy okulistycznym w roli pacjenta. Osób, które chciały dowiedzieć się JAK MOGĄ ZADBAĆ O SWÓJ WZROK.
Dzięki obecności firmy OPTOPOL Technology, uczestnicy konferencji mogli wykonać tak istotne badanie, jak OCT – i co ważne, przebadało się ponad 120 osób z czego kilka wyników sugerowało konieczność udania się na badanie okulistyczne, a dane osoby do tej pory nie miały świadomości o występującym w oczach problemie. Można było również zmierzyć ciśnienie wewnątrzgałkowe oraz wykonać komputerowe badanie wzroku.
Na stoisku firmy Hoya Lens Poland wykonywano również zdjęcia dna oka. Dzięki temu, ku mojej ogromnej radości, mieliśmy możliwość nie tylko rozmawiać o wzroku, ale realnie wskazać wielu osobom na konieczność udania się na dalsze badania do specjalistów.
Przedstawiciele firmy Alcon edukowali uczestników na temat użytkowania soczewek kontaktowych. Na stoisku OFTA uczestnicy otrzymywali między innymi produkty do higieny brzegów powiek oraz niezbędną wiedzę, jak prawidłowo o nie dbać.
Hasłem przewodnim konferencji jest tekst, który rok temu umieściłam na „dbajowzrokowym” rollupie:
„Wzrok przekazuje nam ponad 80% informacji o otaczającym nas świecie.
Co trzeci Polak nigdy nie był na badaniu wzroku.
Większości przypadków utraty widzenia można uniknąć, dzięki regularnym badaniom.”
Celem tej konferencji jest poprawa świadomości i edukacja, ale jednocześnie budowanie WSPÓŁPRACY pomiędzy specjalistami.
Sobotnie wykłady rozpoczęliśmy od panelu typowo optometrycznego. Katarzyna Dubas przedstawiła temat optometrycznego badania dzieci, Rozalia Molenda skupiła się na osobach starszych po 60 roku życia, dr Anna Maria Ambroziak wygłosiła bardzo ważną prelekcję na temat krótkowzroczności, która rozwija się w niesamowitym tempie i dotyczy coraz większej części populacji. Sylwia Stolarczyk zaprezentowała kilka przypadków swoich pacjentów, którzy wymagali korekcji pryzmatycznej. Oprócz tego Sławomir Bedliński przedstawił rozwiązania, które są obecnie dostępne dla osób, które mają problemy ze zmęczeniem wzroku, związanym z użytkowaniem urządzeń elektronicznych – a więc tak naprawdę dla każdego z nas – kto dziś nie ma takich problemów?
Kolejny panel dotyczył między innymi powierzchni oka, dlatego Izabela Garaszczuk mówiła o prewencji Zespołu Suchego Oka, Tomasz Suliński na temat użytkowania soczewek kontaktowych przy problemach z suchym okiem, Piotr Piątek pokazał nam uroczego nużeńca i przestrzegał przed hodowaniem go na brzegach powiek. Podczas tej sesji wystąpiła również Zofia Jasińska, stylistka rzęs, która w swojej pracy stawia na jak najdokładniejszą edukację klientek. To właśnie Zosia w szczególny sposób zaznaczyła jak bardzo ważna jest współpraca stylistki rzęs z okulistą, czy optometrystą. Farmaceutka Ania Wyrwas zapoznała nas z tematami, jakie często poruszane są przez klientów aptek – którzy pytają między innymi o krople nawilżające do wybielania oczu, suplementy diety na wzrok, a nawet sposoby na jęczmień na powiece.
W sobotę odbyły się również warsztaty z Patrycją Grzybowską – Stylistką Opraw Okularowych oraz Małgorzatą Orkisz, która jest optometrystą. Te drugie dotyczyły sposobów na pomoc pacjentom ze zmęczeniem wzroku związanym z długotrwałą pracą wzrokową.
Po przerwie lunchowej z poważnym tematem sesję rozpoczął Leszek Śmiałek, poruszając problem RODO w gabinecie i salonie optycznym. Chylę czoła dla wszystkich, którzy w stu procentach rozumieją temat, bo dla mnie to nadal czarna magia, choć staję na rzęsach, żeby to wszystko pojąć. Następnie Mateusz Banaszkiewicz zaproponował bardzo ciekawe rozwiązania dla wspierania pacjenta w przestrzeganiu zaleceń i zwrócił uwagę na częste błędy w komunikacji z pacjentem w gabinecie. Doktor Antonina Adamowicz Hummel opowiedziała o możliwościach rehabilitacyjnych osób słabowidzących, a zaraz po niej wysłuchaliśmy wykładu neurologa – Magdaleny Wysockiej Dudziak na temat problemów ze wzrokiem w przypadku zmian typowo neurologicznych.
Jeśli na zakończenie tego naprawdę długiego dnia wykładowego sala była nadal pełna, to dzięki osobie, która prowadziła ostatni w tym dniu wykład, czyli Natalii Kosmowskiej, która opowiadała o tym, jak to możliwe, aby w ciągu zaledwie kilku dni przebadać w Afryce ponad 1000 osób. Jej wykład ponownie wycisnął wiele łez wzruszenia. Przy okazji bardzo dziękuję za premierę filmu Leczymy z Misją. Uczestnicy Eye Care Conference obejrzeli go jeszcze przed oficjalną publikacją w sieci.
Po zakończonych wykładach, przy lampce wina, spotkaliśmy się w hotelowym foyer, aby podyskutować i powymieniać się wiedzą i doświadczeniami, aby po prostu spędzić ze sobą więcej czasu. Atmosfera, jaka panowała na konferencji była tak rodzinna, tak swobodna i tak absolutnie pozytywna, że mam głęboką nadzieję, udzieliła się każdemu uczestnikowi wydarzenia.
Drugiego dnia odbyły się wykłady prowadzone między innymi przez dietetyka Justynę Marszałkowską Jakubik, która opowiadała o diecie zdrowej dla oczu. Wystąpił dla nas również Maciej Łysiak, autor kanału Nie Słodzę, który przybliżył nam temat problemów ze wzrokiem w cukrzycy. Na scenie pojawiła się również Dorota Maciaszek z bloga Oculino, opowiadając historię swojej córeczki Lilki oraz o postępowaniu w zaćmie wrodzonej u dzieci. Mateusz Banaszkiewicz przekonywał nas do tego, aby dbać o odpowiedni poziom relaksu i jakość snu, przekonując, że zdrowy i głęboki sen ma ogromne znaczenie dla naszej efektywności w ciągu dnia. Odbył się również wykład z tak zwanego „face fitness”, który poprowadziła Kateryna Atamanova – udowadniając, że wygląd powiek można poprawić już dzięki kilkunastu sekundom ćwiczeń (pokazanym podczas wystąpienia). Wykładem zamykającym niedzielę oraz jednocześnie całą konferencję był wykład Julii Piątek, dotyczący wypadków okulistycznych i jak sobie radzić w tego typu sytuacjach.
Odbył się również cały panel dotyczący wzroku kierowców. Począwszy od rozwiązań, jakich kierowcy mogą poszukiwać w salonach optycznych – temat ten przedstawił Michał Kowal, poprzez potrzebę noszenia odblasków i widoczności na drodze oraz KONIECZNOŚĆ regularnych badań wzroku kierowców, czyli wykład poprowadzony przez Sylwię Stolarczyk, kończąc na energicznym i rzeczowym wystąpieniu Nadkomisarz Małgorzaty (Z pamiętnika policjantki) o zapisie dotyczącym wzroku w prawie jazdy oraz o konsekwencjach nieprzestrzegania tegoż zapisu.
To tak pokrótce o tym, co działo się merytorycznie, a teraz to, co ważne poza samą treścią merytoryczną.
OGROMNE podziękowania dla moich fantastycznych Partnerów Edukacyjnych:
firmy Hoya Lens Poland, Alcon Polska, OFTA oraz Seiko Optical Polska. Bez Waszej pomocy to wydarzenie by się po prostu nie odbyło!
Dziękuję za bardzo dla mnie ważne wsparcie Partnera Strategicznego – PKO Banku Polskiego, a zwłaszcza Pana Sebastiana Czecholińskiego, Dyrektora Oddziału I Banku w Gdyni.
Firma OPTOPOL – jako Partner Wspierający stanęła na wysokości zadania i dostarczyła nam taką ilość sprzętu, że sama byłam pod ogromnym wrażeniem wchodząc do sali pełnej urządzeń. To był jeden z najważniejszych punktów tej konferencji – możliwość wykonania tak dobrych jakościowo badań oczu. Dziękuję z całego serca.
Dziękuję również Partnerom Medialnym: Radiu Gdańsk, magazynowi Forbes Women Polska, a w szczególności Gazecie OPTYKA, która była z nami w miniony weekend.
A na koniec zostawiłam sobie szczególne podziękowania.
Niewidzialna Wystawa – Małgorzata, Ania i Łukasz – uwielbiam Was całym serduchem, dziękuję, że z nami byliście i tak jak mówiłam podczas otwarcia konferencji każdego dnia – NIE WYOBRAŻAM SOBIE tego wydarzenia bez Was. Dziękuję, że otwieraliście konferencję swoimi wspaniałymi wykładami o mądrym pomaganiu, dostrzeganiu i rozumieniu. Dziękuję, że mogę na Was liczyć w każdej sytuacji. Dziękuję za wszystko, co się wydarzyło dzięki naszej znajomości w ciągu ostatnich dwóch lat.
Kołobajki – Patrycja i Kirył – niesamowite osoby, które są pełne genialnych pomysłów, uzdolnione i zawsze chętne do każdej pomocy, jakkolwiek wymagająca by ona nie była. Na ich stoisku można było wykonać własne okulary 3D, sama otrzymałam od nich swoją urodzinową parę! Cudowni ludzie, którzy nie tylko tworzą piękne rzeczy dla dzieci, ale sami są piękni wewnątrz.
I jeszcze…
Wiola (Poprawna Optymistka), Kasia, Leszek… a nawet moja Mama.
Osoby, które totalnie bezinteresownie pomagały mi przez całe piątkowe popołudnie. Pakowaliśmy torby, rozstawialiśmy ścianki i rollupy. Wiola i Kasia zajęły się rejestracją uczestników – i naprawdę po raz pierwszy od dawna – nie musiałam się o nic martwić. Oni wszyscy dbali o to, żebym zajęła się tym, co było ważne na bieżąco i pomagali mi we wszystkim, zanim jeszcze zdążyłam o cokolwiek poprosić. Nie da się opisać tego, jak wielką wdzięczność czuję po tych dwóch dniach.
Mój M. – osoba niemal niewidoczna podczas konferencji. Klimatyzacja, prezentacje, mikrofony, zdjęcia, filmy… Niewidoczna a niezbędna pomoc, bez której nic by nie ruszyło. Dziękuję z całego serca za wsparcie i pomoc przez cały miniony rok. Eye Care Conference to takie nasze wspólne dziecko. Bez pomocy Maćka, sama na pewno bym tego nie udźwignęła.
A w końcu – zespół hotelu Courtyard by Marriott Gdynia Waterfront.
NIESAMOWICI ludzie. Nie pamiętam żebym gdziekolwiek wcześniej spotkała się z tak życzliwą, uprzejmą i pomocną obsługą. Od samego początku, od pierwszego wejścia do hotelu, wszystko się zgadzało. Poczynając od albumu G. Klimta w hotelowym lobby (a mówiłam, że wierzę w takie znaki – kto mnie zna ten wie, który to mój ulubiony obraz) po każde jedno spotkanie z Panią Agnieszką, która opiekowała się naszą rezerwacją, a potem w ciągu weekendu z Panem Bartłomiejem i na koniec z Panem Kamilem – współpraca na absolutnie najwyższym poziomie, a jednocześnie bez napiętej poważnej atmosfery, profesjonalnie, ale z uśmiechem. Jestem przeszczęśliwa, że zdecydowaliśmy się właśnie na to miejsce.
No i wschód słońca w sobotę na powitanie pierwszego dnia konferencji. Widok z okna pokoju nie do opisania… Sami zobaczcie.
Jutro kończę 30 lat i czuję, że to co robię ma sens. Marzę o tym, żeby Eye Care Conference się rozwijała. Żeby odbywała się przez kolejne lata. Żeby za każdym razem czuć, że przeskakujemy postawioną sobie poprzeczkę. Już mam pomysły na następne edycje! Już wiem, że może być jeszcze lepiej!
Już dzisiaj zapraszam Was na Eye Care Conference 2020, która również odbędzie się w październiku, a dokładną datę podam Wam już niedługo ?
One thought on “Eye Care Conference 2019 już za nami! Relacja!”
Uwielbiam takie relacje! Widać, że dużo się działo!