Najlepiej od tej właśnie nazwy:
OPTOMETRYSTA… – jak już wcześniej napisałam, dla wielu osób jest to słowo nie do zapamiętania. Okazuje się jednak, że nie tylko społeczeństwo go nie zna. Kto ma możliwość, niech proszę włączy teraz choćby dokument tekstowy na swoim komputerze i spróbuje to właśnie słowo tam napisać…
i jak? prawdopodobnie większości z Was „optometrysta” podkreśli się na czerwono, jako błąd. Polecam teraz kliknąć prawym przyciskiem i dodać nowe słowo do swojego słownika. Od dziś komputer już wie, ze na świecie istnieją optometryści. :)
Po co całe to zamieszanie? Bardzo zależy mi na tym, żeby wytłumaczyć, jak najprościej to możliwe, dlaczego tak ważne jest, aby wiedzieć czym zajmuje się optometrysta. Niedawno trafiłam na bardzo ciekawy wpis na jednym z portali społecznościowych. Zaczynał się on mniej więcej tak: „Badać wzrok to może wyłącznie lekarz okulista!” A dalej było jakoś tak… -badanie wzroku wykonywane przez „TECHNIKA optometrystę” to „totalna bzdura”. :)
To takim długim tytułem wstępu, ale przejdźmy wreszcie do rzeczy…
Optometrysta jest specjalistą, nie jest lekarzem. Jest to jednak zawód medyczny , który podlega pod system ochrony zdrowia. Poza tym jest on sklasyfikowany i dokładnie opisany jako „specjalista do spraw zdrowia” * . Mało tego, aby otrzymać tytuł optometrysty należy uzyskać tytuł magistra w zakresie optometrii lub ukończyć studia podyplomowe z tej dziedziny.
Różnica pomiędzy zawodem lekarza okulisty, a optometrystą jest oczywista.
Okulista leczy, optometrysta mierzy.
Co mierzy? Wadę refrakcji. Czy występuje, czy też nie i jak jest ona duża. Wada refrakcji brzmi bardzo poważnie, ale oczywiście mam tu na myśli po prostu krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm.
Trzeba tu jednak podkreślić, że cokolwiek mierzy powinien przestrzegać standardu badania optometrycznego, który został opracowany przez Polskie Towarzystwo Optometrii i Optyki (o którym też Wam w przyszłości trochę opowiem).
Optometrysta posiada kompetencje do pomiaru ostrości wzroku oraz (jak już wcześniej wspomniałam) wady refrakcji i ustalenia jej korekcji, wraz z doborem potrzebnych pomocy wzrokowych, czyli na przykład przepisaniem odpowiedniej recepty okularowej. Oczywiście nie muszą to być okulary, może także dobrać właściwe dla pacjenta soczewki kontaktowe. Poza korekcją wady i poprawieniem ostrości wzroku optometrysta może również sprawdzić zakres pola widzenia oczu pacjenta i ciśnienie wewnątrzgałkowe.
Ma także uprawnienia do wykonania badania oczu za pomocą lampy szczelinowej, dzięki której oceni stan zdrowia poszczególnych struktur oka, a wykrywając nieprawidłowości udzieli odpowiedniej porady bądź skieruje do lekarza okulisty. We wszystkich tych przypadkach mamy do czynienia z badaniem nieinwazyjnym, czyli bez dotykania powierzchni gałki ocznej.
Poza wszystkimi wymienionymi powyżej czynnościami optometrysta potrafi także wykryć wady widzenia obuocznego i zaproponować odpowiednią terapię wzrokową.
Co ważne! To, że nie mamy „dr” przed nazwiskiem, nie oznacza, że nie możemy wykonywać powyższych czynności. Podkreślam to, ponieważ często ludzie uważają, że wolno nam wyłącznie zbadać wielkość wady refrakcji, a potem widuje się w komentarzach takie „kwiatki” jak ten opisany we wstępie, że nam nic nie wolno, bo my nie lekarze, tylko „technicy”. :)
Chodzi głównie o to, aby w Polsce udało się zmienić sposób myślenia. Oczywiście nie w tym rzecz, aby nagle zapomnieć o okulistach i szturmem uderzyć do optometrystów. Wręcz przeciwnie. Chodzi o to, że zawód optometrysty nie jest w Polsce wystarczająco dobrze rozpowszechniony. Często słychać wytłumaczenie, dość z resztą oczywiste, że przecież zawsze chodziło się do okulisty, nikt nic nie mówił o żadnych optometrystach i ludzie noszą okulary i wszystko jest jak być powinno i to już trwa tak długo, że nie ma sensu tego zmieniać.
Sens jednak jest. Jeśli uda się wprowadzić schemat „po receptę okularową idź do optometrysty, po okulary do optyka, a z zapaleniem spojówki do okulisty” to usprawni to bardzo działanie systemu opieki specjalistów zajmujących się narządem wzroku. W osobnym wpisie już wkrótce napiszę także dokładniej o pozostałych specjalizacjach, o których warto wiedzieć, a o których istnieniu często też pacjenci nie mają pojęcia.
Ważne jest prawidłowe podejście – w różnych dziedzinach życia korzystamy z coraz lepszych innowacji. Rynek wręcz zasypuje nas nowinkami technologicznymi. Chętnie z nich korzystamy prawda? Bo nawet jeśli stare dobrze funkcjonowało, to nowe funkcjonuje lepiej i chcielibyśmy (w miarę możliwości) wybrać tę lepszą opcję. Tak samo jest w tym przypadku – więc przejdź się na badanie do optometrysty, sprawdź, czy mam rację. Myślę, że warto :)
O tym jak powinno wyglądać prawidłowe badanie optometryczne i w jaki sposób specjalista dobiera odpowiednią korekcję, już wkrótce na stronie.
Na koniec oczywiście najważniejsze:
dbaj o wzrok ! :)
*Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27.04.2010r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania. Dziennik Ustaw Nr 82 poz. 537.
**Źródło zdjęcia – http://www.woodbridgeoptometry.com