Dbaj o wzrok, bo Twoje oczy są najważniejsze!
Ale dlaczego najważniejsze?
Ponieważ za pośrednictwem zmysłu wzroku otrzymujemy około 85% informacji o otaczającym nas świecie.
Czy pamiętacie niedawne teksty dotyczące jaskry – nazywanej bardzo często „cichą złodziejką wzroku”? Czy pamiętacie dlaczego jest nazywana w taki, a nie inny sposób?
Jaskra bardzo często nie daje żadnych objawów, a kiedy już dochodzi do stopniowej utraty pola widzenia, jest za późno żeby zmiany chorobowe cofnąć lub zatrzymać.
Problemy jaskrowe jak już pewnie wiecie, dotyczą nieprawidłowego ciśnienia wewnątrzgałkowego, które stopniowo uszkadza nerw wzrokowy i struktury oka. Często w kontekście jaskry pada pytanie o ciśnienie ogólnoustrojowe – czy to jest to samo ciśnienie?
Ciśnienie wewnątrzgałkowe (z którym problemy mogą być przyczyną jaskry właśnie), to nie to samo co ciśnienie tętnicze. To pierwsze zależy od ilości cieczy wodnistej w oczach, od jej produkcji oraz prawidłowego odpływu. To drugie jest ciśnieniem wywieranym przez krew przepływającą przez nasze tętnice, na ich ścianki.
Odpowiadając zatem jeszcze raz na poprzednio postawione pytanie – nie – to nie jest to samo ciśnienie.
Mówimy o „cichej złodziejce wzroku”, a czy wiecie jaka choroba nazywana jest „cichym zabójcą”?
NADCIŚNIENIE TĘTNICZE
Analogicznie do jaskry, również nadciśnienie tętnicze często przebiega bezobjawowo. Prowadzić może jednak do naprawdę poważnych schorzeń układu krążenia.
Na nic nam wzrok, jeśli stracimy swoje życie.
Szacuje się, że w 2015 roku około 1,2 mld osób na całym świecie, cierpiało na nadciśnienie tętnicze, a liczba tych osób stale rośnie.
17 maja obchodziliśmy Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego.
Problem nadciśnienia dotyka ponad 40% osób dorosłych (już po 25 roku życia!), jednak jedynie 20% osób ma świadomość występowania tego problemu.
Międzynarodowe Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego (ISH) stworzyło inicjatywę pod hasłem Maj Miesiącem Mierzenia Ciśnienia Tętniczego. Jest to inicjatywa globalna, która służy uświadamianiu oraz podkreślaniu wagi regularnych badań.
W akcję zaangażowała się francuska firma farmaceutyczna Servier, która we współpracy z wyżej wymienionym ISH, rozpoczęła ogólnoświatową kampanię „BECAUSE I SAY SO” (Bo ja tak mówię), która ma na celu podniesienie społecznej świadomości na temat istoty wykonywania badania ciśnienia tętniczego, które jest jedynym sposobem na postawienie diagnozy oraz wprowadzenie ewentualnego niezbędnego leczenia dla zachowania zdrowia oraz życia.
BECAUSE I SAY SO
Pamiętacie, kiedy jako małe dzieci, musieliśmy słuchać się rodziców, kiedy prosili nas o zrobienie lub nierobienie czegoś, a na nasze pytanie „Dlaczego?” odpowiadali „Bo ja tak mówię?”. Teraz nasza kolej. Wszyscy powinniśmy dbać o swoje zdrowie i o swój wzrok, ale jak pewnie dobrze wiecie znaczna część rodziców o ile lubi nam przypominać o naszym zdrowiu i o nie właśnie się martwić, o tyle sami o siebie często nie martwią się wcale.
„Badanie? Ale jakie badanie! Dziecko, ja jestem zdrowy jak koń, mi się nic nie dzieje! Widzę dobrze, czuję się dobrze, ty lepiej zadbaj o siebie, a nie się rodzicami przejmujesz.”
Bardzo kocham moich rodziców i bardzo się o nich martwię. Zależy mi na tym, żeby byli zdrowi i żyli z nami długo i szczęśliwie. Żebyśmy przeżywali razem święta, żeby bawili się z wnukami, żebyśmy spędzali na pogaduchach długie zimowe wieczory, żebym mogła przez wiele kolejnych lat wybrać numer do Mamy czy Taty i żeby odebrali dzwoniący telefon. Z moimi Rodzicami mamy bardzo bliską i silną więź. Rozmawiam z Nimi naprawdę codziennie i nie wyobrażam sobie, żeby nam Ich zabrakło. A już na pewno nie wybaczyłabym sobie, gdyby tak było z powodu zaniedbań. Dlatego powtarzam moim Rodzicom jak mantrę, że mają się regularnie badać. Czasami się denerwują, mówią, że jestem monotematyczna, że mam zadbać sama o siebie, ale ja nie ustępuję.
„Dlaczego?” – pytają.
„Bo ja tak mówię”.
Jakie konsekwencje dla organizmu może mieć nadciśnienie tętnicze?
Do powikłań nadciśnienia tętniczego należą między innymi:
– niewydolność serca,
– choroba naczyń obwodowych,
– niewydolność nerek,
– nadciśnienie jest też wiodącą przyczyną śmiertelności.
Czy nadciśnienie tętnicze może mieć wpływ na wzrok?
Jak już z powyższej części tekstu wiecie, nadciśnienie tętnicze może długo przebiegać kompletnie bez objawów. Jednak mimo ich braku, ma niewątpliwie negatywny wpływ na większość naszych narządów w tym również na OCZY!
Retinopatia nadciśnieniowa
Typ nadciśnienia tętniczego można zdiagnozować właśnie obserwując dno oka – ponieważ w przebiegu choroby dochodzi tam do zmian w naczyniach siatkówki. Stają się one zdecydowanie bardziej widoczne i na tej podstawie możemy ocenić poziom zaawansowania choroby. Nadciśnienie tętnicze może prowadzić do całkowitej utraty wzroku. Zaburzenie ostrości i jakości widzenia pojawia się dopiero w zaawansowanym stadium choroby. Pojawiają się zupełnie nowe naczynia siatkówki, a obecne mocno się rozrastają, co prowadzi do krwotoków i obrzęków, powoduje uszkodzenia siatkówki oraz nerwu wzrokowego i w konsekwencji do całkowitej utraty widzenia.
Dlatego właśnie podczas wywiadu z pacjentem okulista lub optometrysta zwykle pyta o problemy z ciśnieniem tętniczym. Jest to dla nas bardzo ważna informacja.
Jak zdiagnozować nadciśnienie tętnicze?
Nadciśnienie tętnicze diagnozuje się w bardzo prosty sposób – najlepiej w gabinecie swojego lekarza lub wybranej aptece na terenie całej Polski. Oczywiście dostępne są również aparaty do mierzenia ciśnienia w warunkach domowych, jednak warto pamiętać o tym, że nic nie zastąpi osobistej wizyty u lekarza specjalisty. Zazwyczaj lekarz korzysta z opaski uciskowej założonej na ramieniu, która odcina dopływ krwi, mierzy on wtedy puls stetoskopem, a następnie ściąga opaskę, aby ucisk ustał. Podczas badania należy siedzieć spokojnie i starać się nie spożywać jedzenia na godzinę przed badaniem. Regularna kontrola ciśnienia może nas uchronić przed ryzykiem wystąpienia udaru, czy zawału serca.
Sama również mierzę ciśnienie!
Kiedy byłam mała moje ciśnienie krwi było tak niskie, że większość lekarzy reagowała cichym westchnięciem podczas pomiaru. Miałam również pewne problemy kardiologiczne, więc wszystko się gdzieś tam ze sobą przeplatało. Teraz jednak często bywam u lekarza z innych powodów, dlatego badanie ciśnienia krwi mam wykonywane naprawdę regularnie. Dbam również o to, aby moi Rodzice o nim pamiętali, tym bardziej, że wszyscy jesteśmy stosunkowo wrażliwi, łatwo ulegamy emocjom. Kiedy dzieje się coś złego „podskakuje nam ciśnienie” i bardzo się stresujemy, a tego typu sytuacje w połączeniu z ewentualnie występującym nadciśnieniem mogłyby doprowadzić na przykład do zawału serca. Pamiętajcie o tym.
To tak jak z regularnym badaniem wzroku!
Zarówno w przypadku chorób oczu, jak i nadciśnienia tętniczego, mamy bezobjawowy przebieg schorzenia, które może być groźne w skutkach.
Badajcie się regularnie i dbajcie o swoich rodziców. To naprawdę nie boli!
Boleć będzie utrata członka rodziny, którego kochamy. Nie mówiąc oczywiście o utracie własnego życia, której w tym przypadku naprawdę można zapobiec.
Więcej informacji o kampanii „Because I Say So” :
➢ International Society of Hypertension
MAMO, TATO, MÓWIĘ CI TO TYLKO DLATEGO, ŻE CIEBIE KOCHAM.
DAJ SOBIE ZMIERZYĆ CIŚNIENIE.
DLACZEGO? #BOJATAKMOWIE
Źródła informacji zawartych w tekście:
1. Chow CK, et al. Prevalence, awareness, treatment, and control of hypertension in rural and urban communities in high-, middle-, and low-income countries. JAMA 2013;310:959-68.
2. Poulter N et al. Lancet. 2015;386(9995): s. 801-812.
3. NCD Risk Factor Collaboration (NCD-RisC). Worldwide trends in blood pressure from 1975 to 2015: a pooled analysis of 1479 population-based measurement studies with 19·1 million participants. Lancet 2017;389: s. 37-55.
4. Servier. Patients are at the heart of our work. https://servier.com/en/our-commitments/patients-at-the-center-of-ourwork/. Data dostępu: listopad 2017 r.
5. ISH. May Measurement Month – get involved now!. http://ish-world.com/news/a/May-Measurement-Month-Get-Involved-Now/. Data dostępu: listopad 2017 r.